ABD, Darkside Hacker Grubunu Hackledi!

Ve son bomba Amerikan Adalet Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlık, Colonial Pipeline şirketi tarafından ödenen kripto fidyenin kısmen kurtarıldığını açıkladı. Yani DarkSide hacker grubu Amerikalı yetkililerce hacklendi! Ayrıntılar haberin devamında…

Geçtiğimiz ayın önemli bir gündem maddesi Darkside adlı hacker grubunun fiziksel dünyaya yönelik saldırısıydı. Öyle ki dijital korsanların dünyada neden olduğu en şiddetli siber saldırılardan biri olarak kayıtlara geçti. Colonial Pipeline, ABD’nin doğu yakasındaki petrol ihtiyacının yüzde 45’ini karşılayan bir firma. Ve sistemini hackleyen Darkside adlı grubun fidye talebiyle karşı karşıya kaldı. Sonuç olarak firma korsanlara boyun eğip 4,4 Milyon USD ödemeyle sistemini çalışır hale getirmeyi başardı. Ödemeyi ise kripto para ile yaptı.

Düşük Güvenlik Düzeyi

Olaydaki en düşündürücü nokta, boru hattı şirketinin en kritik bilgisayar sistemlerine basit bir şifre ile giriliyor olması. Bu konu, şirket yetkililerinin ABD’li senatörlere yaptığı açıklama ile ortaya çıktı. Şirketin iki adımlı doğrulama gibi bir güvenlik önlemi tercih etmemesi düşündürücü. Ancak yapılan açıklamada oldukça karmaşık bir şifre kullanıldığı belirtilse de, hacker grubunun kolayca ele geçirerek yarattığı tahribat her şeyi gözler önüne seriyor. Konuyla ilgili olarak güvenlik yazılım ESET’in blog yazısına göz atabilirsiniz.

Darkside: Hacklenen Hackerlar

Her şey bir yana, dijital korsanların hakkından Amerikan hükümet organlarının gelmesi herkesi düşündüren ayrı bir konu. ABD Adalet Bakanlığı, saldırıyı gerçekleştiren Darkside hacker grubunun kripto cüzdanını ele geçirdiğini duyurdu. Ama kripto cüzdanla birlikte ne kadar kripto paranın kurtarıldığına dair açıklama ise mevcut değil.


Yazımızla ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanına bırakabilirsiniz. Ayrıca şirketimize, ürün ve hizmetlerimize yönelik görüş, öneri, istek ve taleplerinizi iletişim bölümünden paylaşabilirsiniz.

* Yazı Görselinde Kullanılan Fotoğraf: KEVIN G. HALL/ZUMA PRESS

Bir yanıt yazın