Google Maps Üzerinde Yerimizi Aldık

Doku Bilgi ve İletişim Teknolojileri olarak Google Maps kaydımızı tamamladık. Şirketin tüm iletişim bilgileri Google Maps üzerinde ulaşılabilir durumda. Harita içerisinde şirketimizi bulduktan sonra tek tıklamayla yol tarifi alabilirsiniz. Yine tek tıklamayla telefon edebilir veya kurumsal web sitesine ulaşabilirsiniz.

Peki Nedir Google Maps?

Dünya çapında onlarca kullanıcı tarafından yoğun olarak kullanılan bir hizmet. Google, bu hizmeti yıllar önce vermeye başladı. İnsanlar birçok yer aramak için yoğun şekilde kullanmakta. Örneğin bir şirket, kurum, müze, park, otel, akaryakıt istasyonu, market, cafe-restoran vs… Günümüz bilgi teknolojisi uygulamaları içerisinde büyük bir kullanım oranına sahip.

Nasıl Kullanılıyor?

Google Maps Android Uygulama Ekran Görüntüsü

Google, hem mobil hem de PC üzerinde kullanılabilecek şekilde tasarlayarak kullanıcıların beğenisine sunmuştu. Mobilde IOS ve Android uygulamaları mevcut. PC üzerinden ise tarayıcı adres çubuğuna yazılarak giriliyor.

Google Maps arayüzüne girdikten sonra sürükleyerek harita üzerinde gezinebilirsiniz. Veya arama kutusuna bir yer ismi yazarak arama yapabilir ve Google Maps kayıtlarında varsa bu yerin konumuna, iletişim bilgilerine ve daha birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ayrıca görüntüleyeceğiniz katmanları seçerek anlık trafik yoğunluğu bilgisine de erişebiliyorsunuz. Böylece gideceğiniz yere trafiksiz alternatif güzergahlar çizme şansınız oluyor. Ek olarak uydu veya arazi görüntüsü görmeyi seçebiliyorsunuz.

Sokak görünümü, binaların 3 boyutlu görüntüsü de görsel seçenekleriniz arasında.

Toplu taşıma seferleri ve durak bilgilerini sunan Google, desteklenen bölgelerde bisiklet sürücüleri için de güzergah önerileri yapıyor.

Son olarak yazımızın hazırlandığı tarihlerde tüm dünyanın mücadele ettiği Covid-19 pandemisiyle ilgili bilgiler de alabiliyorsunuz.

Rakipler

Google’ın haritadaki rakiplerine Apple Maps, Yandex Haritalar, Open Street Maps hizmetlerini örnek olarak verebiliriz.

Navigasyondaki rakiplerine ise Apple Maps, Yandex Navi ve Haritalar, Sygic, Tomtom, Here WeGo, Maps.Me uygulamalarını örnek olarak sayabiliriz.

Yazımızla ilgili düşünce veya önerilerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz. Sitemizin iletişim alanından da görüş ve önerilerinizi gönderebilirsiniz.

“Google Maps Üzerinde Yerimizi Aldık” için bir yanıt

Bir yanıt yazın