Nedir Bu Bitcoin Veya Genel Adıyla Kripto Para?

Pandemi ve sonrasında dikkat çekici hareketler ile finans piyasalarında adından çok söz ettirdi kripto paralar. Peki nedir kripto para ve özellikle de Bitcoin?

Kripto paralar dijital olarak üretilip dağıtılır, yani fiziki olarak dolaşımda değildir. Elimizle tutamayız, cüzdanımıza koyamayız. Bilgisayar, tablet, cep telefonu gibi teknolojik cihazlar ile üretebiliriz. Ya da aynı cihazlardan hesabımıza bakıp gerektiğinde alışveriş yapabiliriz. Üstteki görselde dikkat çeken bozuk para sizleri şaşırtmasın. Sanal bir objeyi somutlaştırmak için tasarlanmış bir görsel sadece…

Kripto paralar kendi içerisinde algoritmik bir mantığa sahip. Ne şekilde üretilip, ne şekilde dağıtılacağı önceden belirlenip algoritması da buna göre tasarlanıyor. Kripto paralar alışılageldiği gibi merkez bankaları tarafından basılmıyor, üretilmiyor. Düzenleyici bir kuruluşa bağımlı olmadığı için denetlenemiyor. İşte tam da bu noktada insanlar kripto paraları anlamakta zorlanıyorlar. Bu bilinmezlik insanların kafasında soru işareti doğuruyor.

Kripto Paraların Geçmişi

Tarihçesi 15 yıldan eskiye dayanmaktadır. İlk kripto para ya da dijital para denemelerinin, devletler ve düzenleyici kurumlar tarafından engellendiğini biliyoruz. Çünkü, devlet gücünün çıkış noktalarından biri para basma görevi ve yetkisidir. Öte yandan, insanların temel korkularından birinin de bilinmeyene olan korku olduğunu unutmayalım. Kripto paraların ne amaçla ve ne şekilde kullanılacağını bilmeyen veya öngöremeyen devletler ve insanların korkması başlangıç olarak normal diyebiliriz belki de.

En Ünlü Kripto Para Bitcoin

Kripto Para Bitcoin

2007 yılında ise Satoshi Nakamoto takma adını kullanan bir kişi ya da grup tarafından Bitcoin tasarlanmıştır. Aynı yıl, kod yapısı oluşturulmaya başlanmış ve 2009 yılının başında lansmanı yapılmıştır. Takma ad diye ifade etmemizin nedeni, bu adı kimin kullandığının belirsiz olması. Bu belirsizlik sayesinde devletler veya düzenleyici kuruluşlar tarafından engellenememiş ve günümüze kadar gelmiştir. Böylece başarıyı yakalayabilen ilk kripto para Bitcoin olmuştur.

Bitcoin.org adresinde geliştiriciler tarafından bu para biriminin çalışma modeli hakkında tüm bilgiler paylaşılmaktadır.

Piyasa Değerindeki Değişimler

Kripto paraların geçmişinden bahsetmişken, en popüler kripto para olan Bitcoin hangi tarihte ne kadar değere sahipti, bir hatırlayalım.

 • 2010 yılında Bitcoin ile yapılan ilk perakende alışverişte pizza alınmıştır. Bedeli 10.000 Bitcoin’dir.
 • 2014 yılında 1 Bitcoin yaklaşık değeri 4 USD idi.
 • 2017 yılı başında 1.000 USD seviyesindeki Bitcoin 2017 yılı sonunda 13.000 USD oldu.
 • 2020 yılındaki pandemi etkilerinin ardından aşı haberleri gelmeye başlayınca kripto paralar ve tabii ki Bitcoin yeniden çıkış trendini yakaladı.
 • 2020 yılının başında 13.000 USD, 2020 yılı sonunda ise 28.000 USD oldu.
 • 2021 yılı başında 33.000 USD olan 1 Bitcoin, bugün itibariyle 58.000 USD seviyesini gördü…

Kripto Para Kabul Eden Küresel Şirketler

Popüler kripto para Bitcoin

2021 Öncesinde de Kripto Paraları Halihazırda Kabul Eden Bazı Şirketler:

 • Microsoft, Xbox oyunları ve bazı Windows uygulamalarının satışında
 • Dell
 • Paypal
 • Time Dergisi

2021 Yılındaki Gelişmeler:

 • 1,5Milyar USD karşılığı Bitcoin alımı yapıp piyasaları sarsan Tesla şirketi, artık Bitcoin ile araba satıyor.
 • Apple Pay, bazı uygulama ve hizmetlerin ödemesinde kullanacağını açıkladı
 • MasterCard kendi ağına kripto paraları da ekleyeceğini ifade etti.
 • Visa şirketi de kendi ağında kripto para ile ödemeleri kabul edeceğini açıkladı.

Yazımıza yönelik düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanına bırakabilirsiniz. Ayrıca şirketimize, ürün ve hizmetlerimize yönelik görüş, öneri, istek ve taleplerinizi iletişim bölümünden paylaşabilirsiniz.

“Nedir Bu Bitcoin Veya Genel Adıyla Kripto Para?” için 2 yanıt

Bir yanıt yazın