Android ve iOS Cihazlarda Performans Sıralaması

En performanslı cihazların hangi marka ve model olduğuna dair insanların ilginç bir merakı var. Hatta Antutu adlı firma bu konuyu kendine görev edinmiş. Bu nedenle iOS ve Android cihazların sınırlarını zorlayarak performans kıyaslaması yapıyor. Firmanın yayınladığı raporda 2021 Şubat ayı için dünya çapında en performanslı cihazlara bakalım.

Android Cihazlardaki Performans Sıralaması

Android cihazlardaki performans sıralaması

En başta Vivo markasının iQOO 7 modelini görüyoruz. Yaklaşık 728Bin puan ile liderliğe oturmuş. Snapdragon 888 işlemci, LPDDR5 bellek, UFS 3.1 depolama üzerine kurulu bir mimariye sahip. Hemen arkasından gelen Xiaomi Mi 11 ise yaklaşık 20bin puan ile geride ki bu çok da önemseyeceğimiz bir fark değil. Sonrasında ise 3. sıraya Samsung Galaxy S21 Ultra modelinin yerleştiğini görüyoruz.

iOS Cihazlardaki Performans Sıralaması

iOS cihazlardaki performans sıralaması

iOS dünyasında ilk sırayı iPad Pro 3 alıyor. Ardından 2. ve 3. sıralarda iPad Pro 4 görüyoruz. Ekran boyutu farklı modellerin 2 ve 3. sıraya yerleştiğini görüyoruz. Son olarak 4 ve 5. sıralarda ise iPad Pro 3 ile iPad Air 4 görüyoruz. Sıralamadaki ilk 3 cihazın aralarındaki puan farkı yok denecek kadar az. Yani yaklaşık performansları aynı diyebiliriz.

Antutu, yukarıdaki tabloları amiral gemisi diye tabir ettiğimiz en pahalı ve iddialı modeller için hazırlamış. Şimdi iOS için olmasa da Android dünyası için hazırladığı orta seviye cihazlardaki sıralamayı gösteren tablosuna bakalım:

Orta Seviye Android Cihazlardaki Performans Sıralaması

Orta seviye Android cihazlardaki performans sıralaması

Orta Seviye cihazlarda ilk göze çarpan ayrıntı, amiral gemisi cihazların neredeyse yarısı kadar puan almaları. Performansa önem veren kullanıcılar için bu veri önemli bir ölçüt olacaktır. Sıralamada en yüksek performansı gösteren cihaz, Kirin 985 işlemcisi ile Honor 30 modeli olmuş. 2. ve 3. sıralarda Huawei Nova 7 ile Redmi 10X modellerini görüyoruz. Yine aralarındaki puan farkı bizce önemsenecek seviyede değil.

Hem fiyat hem de performans açısından yapılan değerlendirmelerde yukarıdaki tabloların birçok kullanıcıya fikir vereceğini düşünüyoruz.


“Android ve iOS Cihazlarda Performans Sıralaması” adlı yazımıza yönelik düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanına bırakabilirsiniz. Ayrıca şirketimize, ürün ve hizmetlerimize yönelik görüş, öneri, istek ve taleplerinizi iletişim bölümünden paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın