Twitter, Türkiye Operasyonları İçin Temsilci Atayacak

1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe giren ve halk arasında sosyal medya yasası olarak anılan kanun neticesinde sosyal medya şirketleri ülkemize temsilci atamaya başladılar. Twitter da bu çerçevede temsilci atama kararı aldı.

Asıl adı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” olan bu yasaya göre Türkiye’den günlük erişimi 1 Milyon adetten fazla olan tüm platformlar ülkemize temsilci atamak zorunda. Aksi halde önce 2 aşamalı idari para cezası alıyorlar. Sonra reklam alma yasağı ve ardından bant genişliğinin azaltılması, kanunda öngörülen yaptırımlar arasında. Bant genişliğinin azaltılmasına yönelik karar ise mahkeme süreciyle gerçekleşiyor. BTK başkanının mahkemeye başvurmasının ardından hakim talebi onaylarsa bant genişliği azaltılıyor.

Yasa sonrası birçok uluslararası şirket ülkemize temsilci atamaya karar verdi. Bunlar Facebook grubu (Facebook, Instagram, Whatsapp), LinkendIn, VKontakte (Rus Facebook’u denilebilir), YouTube (Google), Spotify, Netflix, Dailymotion, TikTok, Amazon Prime Video.

Twitter ve Pinterest’in Temsilci Direnişi

Geriye Twitter ile Pinterest kalmıştı. Şimdiye dek 40Milyon TL idari ceza alan bu iki şirket için reklam yasağı da başlamıştı. Bir sonraki yaptırım ise bant genişliğinin azaltılmasıydı.

Twitter bu son adıma maruz kalmadan temsilci atamak için gerekli adımları attı. Bu hareketi ile şimdiye dek maruz kaldığı parasal cezanın sadece %25’ini ödeyecek. Çünkü yasaya göre sorumluluğunu yerine getiren platformun parasal yaptırımının %75 oranında affedilmesi de öngörülmüş durumda.

Twitter’ın ardından geriye kalan son platform Pinterest. Türkiye’de yoğun kullanıma sahip Pinterest’in atacağı adımı ve gelişmeleri ülkemizdeki kullanıcılar heyecanla takip ediyor.


“Twitter, Türkiye Operasyonları İçin Temsilci Atayacak” adlı yazımıza yönelik düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanına bırakabilirsiniz. Ayrıca şirketimize, ürün ve hizmetlerimize yönelik görüş, öneri, istek ve taleplerinizi iletişim bölümünden paylaşabilirsiniz.

“Twitter, Türkiye Operasyonları İçin Temsilci Atayacak” için bir yanıt

Bir yanıt yazın