Tesla Bitcoin ile Araç Satışı Kararını Askıya Aldı

Tesla, geçtiğimiz aylarda 1,5Milyar USD tutarında Bitcoin yatırımı yapmıştı. Hemen ardından araç satışında Bitcoin de kabul edeceğini beyan etmişti. Kripto piyasalarında Bitcoin ve altcoinlerin hızlı yükselişine neden olan bu açıklamalara bir yenisi daha eklendi. Şirket sahibi Elon Musk, Twitter hesabındaki açıklamasında Bitcoin ile Tesla marka araç satışı kararının askıya alındığını bildirdi.

Tesla-Mavi-Arac-ve-Logo

Tesla, Bitcoin ile Araç Satışını Askıya Aldı

Geçtiğimiz aylardaki bu heyecanlı açıklamalar, piyasalarda Bitcoin başta olmak üzere kripto varlıkların hızlı yükseliş nedenlerinden birisiydi. Küresel birkaç şirketin daha kripto paraları destekleyici açıklamaları eklenince ekonomi piyasalarının dikkatini bir anda çekiverdi. Ancak, Elon Musk’ın son açıklaması işleri karıştırdı.

Elon Musk Bitcoin Tweet

Bitcoin kullanarak araba satışını askıya aldıklarını belirten Musk, bunun nedenini çevresel etkenlere bağladı. Bitcoin işlemleri ve madenciliği için büyük miktarda enerji tüketildiğini, özellikle de kömürden elde edilen elektriğin kullanıldığını belirtti.

Kripto varlıkların gelecek vadeden harika bir fikir olduğunu da ekleyen Musk, çevre için kabul edilebilir maliyetinin olmadığını söyledi.

Açıklamasında, Tesla şirketinin yatırım olarak tuttuğu Bitcoin varlığını satmayacağını belirtti. Ek olarak sürdürülebilir enerji için yapılacak işlemlerde kullanmaya niyetli olduklarını da ifade etti. Ayrıca Bitcoin’e harcanan enerjinin %1’inden az enerji tüketimine sahip kripto varlıkları araştırdıklarını da açıklamasına ekledi.

Sürdürülebilir Enerji ve Çevresel Etkiler

Aslında Musk’ın bu açıklaması Tesla’nın vizyonuna uygun. Elektrikli araç üretiminde dünya lideri konumundaki firma, ayrıca otonom sürüş ile de teknolojisini pekiştirmeyi başardı. Bu durum, uzun vadede çok daha az enerji tüketimi anlamına geliyor. Dünyada Bitcoin işlemleri ve Bitcoin madenciliği için çok yüksek miktarlarda elektrik enerjisi harcanıyor. Harcanan elektrik, Türkiye’nin yıllık elektrik tüketiminin %40’ının biraz üzerinde. Bu bilgiyi dikkate aldığımızda sürdürülebilir enerji politikaları konusunda Bitcoin’in küresel ısınmaya etkisi ortaya çıkıyor.

Peki Piyasalar?

Elon Musk’ın son açıklaması, bu açıdan değerlendirildiğinde doğru bir karar gibi. Ancak kripto varlık yatırımcılarını ters köşeye yatırması ve para kaybettirmesi tam bir spekülatif açıklama niteliğinde. Açıklama öncesi 1 Bitcoin 55.000 USD seviyesinde iken açıklama sonrasında 46.000 USD seviyesine düştü.

Bazı çevrelerin, Elon Musk’ın yatırım öncesi değerlerini düşürmek amacıyla spekülatif açıklamalar yaptığı yönünde eleştirilerde bulunduğunu da hatırlatalım…


Yazımızla ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanına bırakabilirsiniz. Ayrıca şirketimize, ürün ve hizmetlerimize yönelik görüş, öneri, istek ve taleplerinizi iletişim bölümünden paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın