Windows 10 İçerisindeki Office Uygulaması

Windows 10 kurulumu tamamlandığında ancak Office kurmadığımızda, Windows içerisinde ofis uygulaması olduğunu görmekteyiz. Ancak bu uygulama Word, Excel, Power Point gibi ofis dosyalarını açmıyor. Sadece Office satın almaya veya Office 365 için tarayıcı yönlendirmesine yarıyor.

Bir nevi yönlendirme merkezi gibi çalıştığını söyleyebileceğimiz bu uygulamanın güncelleme alacağı haberleri gelmeye başladı. Dr. Windows ile Windows Central kaynaklarında çıkan haberlere göre Microsoft daha işe yarar bir uygulama geliştiriyor. Bundan sonra bu tür dosyalara tıkladığımızda doğrudan Office uygulaması içerisinde açarak incelemeye fırsat verecek.

Başlangıç olarak sadece dosya içeriğinin görülmesine destek verecek. İlerideki güncellemelerde ise Office dosyalarının düzenlenmesi özelliğinin de getirileceği söylentisi var. Ek olarak Microsoft, uygulamanın aynı anda birden fazla sayıda açılabilmesini de sağlayacak. Bu, aynı anda çok sayıda Word, Excel ve Power Point dosyaları üzerinde çalışabilme olanağı verecek.

Ancak burada vurgulanan bir konu daha var. Microsoft’un, satın alınmış bir ofis kurulumunun yerine bu uygulamayı kesinlikle geçirmeyecek olması. Söz konusu uygulama web tabanlı çalışıp satın alınmış bir Office söz konusu olduğunda geri planda kalacak.

Bu konu, Android ve IOS sistemlerdeki Office çözümlerine benziyor. Özellikle açık kaynak kodlu Office yazılımları ile donatılan mobil dünya ve Linux dünyasındaki çözümler Microsoft’a yeni kararlar alma gerekliliği getirmiş gibi görünüyor.


Windows 10 içerisindeki Office yazımızla ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanına bırakabilirsiniz. Ayrıca şirketimize, ürün ve hizmetlerimize yönelik görüş, öneri, istek ve taleplerinizi iletişim bölümünden paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın