IOS 14.5 Güncellemesi ve Reklam Kimliği

Apple IOS platformu için 14.5 sürüm numaralı güncellemesini duyurdu. En dikkat çekici olanları yazımızda derledik.

IOS 14.5 İle Gelen Yenilikler Neler?

ios 14.5 ile gelen yeni emojiler

Görsel yeniliklere bakarsak yeni emojiler dikkatimizi çekiyor. Bu emojilerde de özel hayata saygı kültürü gelişmemiş topluluklarda bolca tartışılabilecek emojiler olduğu gözlerden kaçmıyor.

Apple Siri

Apple tarafından geliştirilen akıllı asistan Siri ise bu güncellemeden nasibi almış durumda. Siri için farklı ses seçenekleri seçilebilecek.

Apple AirTag

Apple, bir tür izleme cihazı olan AirTag adını verdiği yeni oyuncağını cebe yerleştirdi. Çanta, bilgisayar, evcil hayvan gibi farklı nesnelere takabileceğiniz bu cihazla bulmak istediğiniz nesneyi telefondaki uygulama üzerinden kolayca bulabileceksiniz.

IOS 14.5 Sürümünün Getirdiği En Önemli Yenilik

Güncelleme ile sunulan en önemli özelliği sona sakladık. Uygulama takip şeffaflığı. Apple, işletim sisteminin içine yerleştirdiği farklı denetim yolları ile uygulama geliştiricileri şeffaf olmaya zorluyor. IOS 14.5 güncellemesiyle gelen bu yeni özellik, uygulamaların kullanıcı verilerini 3.taraflarla paylaşımı öncesi açıkça izin istemesini gerektiriyor. Peki bu ne anlama geliyor?

ios 14.5 ile gelen uygulama takip şeffaflığı

Facebook, Google gibi şirketler, sundukları uygulamalarla kullanıcıların her hareketini sessizce izliyorlar. Bu veriler işlenerek kullanıcının profili çıkartılıyor. Kullanıcıların yaş, cinsiyet, ilgi alanları, neyi ya da hangi ürünü araştırdığı gibi bilgilerden bahsediyoruz. Belki ırk, din, siyasi görüş gibi ayrıntılı profil bilgileri de ihtimal dahilinde. Bunu kullanarak 3. taraflarla yani farklı şirketlerle reklam anlaşması yapılıyor. Hedef kitleye uygun nokta atışı reklamcılık yaparak 3. taraf şirketlerden yüklü paralar kazanıyorlar. Bu konuyu ilk defa duyanlar için hatırlatalım. Eğer bir ürün ücretsiz ise, aslında ürün sizsiniz!

İşte yeni ios 14.5 güncellemesiyle bunu yapan uygulamalar kullanıcıdan izin istemek zorunda. Yapılan anketler, kullanıcıların %80 gibi bir oranla HAYIR diyeceğini ortaya çıkartıyor.

Karşıt Görüşler

Dış basından takip ettiğimiz kadarıyla bu duruma en çok içerleyen şirket “Facebook”. Facebook, Instagram ve Whatsapp uygulamalarını da içeren bir şirketler grubu. Yani hepsi aynı çatı altında faaliyet gösteriyor. Bu yeni özelliği test aşamalarından beri eleştirip lobi faaliyetleri yürüttü Facebook. Dayandığı temel unsuru ise şöyle açıklıyorlar. “Reklam verenlere derin bilgiler sunmalıyız. Ve ilgiye/algıya dayalı reklamcılık yapmalıyız. Aksi halde uygulamalarımızı kullanmak için kullanıcılar para ödemek zorunda kalacaklar. Bu durum ise Apple şirketinin App Store üzerinden komisyon alarak ek paralar kazanması anlamına geliyor.”

Sonuç

Yani özetle Facebook diyor ki, Apple daha fazla para kazanmak için Facebook’un tekerine çomak sokuyor. Apple ise kullanıcıların arkasından iş çevrilmemesi ve her türlü veri kullanım ve paylaşım izninin, her seferinde hatırlatılarak yeniden alınması gerektiğini söylüyor.

Apple şirketinin kullanıcı verileri konusundaki hassasiyetini takdir ediyoruz ancak Facebook grubunun iddiası da kafamızı kurcalamaktan geri kalmıyor.

Öte yandan Android ekosisteminin yaratıcısı Google ise bir reklam ve veri canavarı. IOS 14.5 sürümündeki gibi kısıtlayıcı özelliklerin Android’e gelmesi bir hayal gibi…


Yazımızla ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanına bırakabilirsiniz. Ayrıca şirketimize, ürün ve hizmetlerimize yönelik görüş, öneri, istek ve taleplerinizi iletişim bölümünden paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın