Dijital Türk Lirası 2022’de Karşımızda

25.10.2021 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ilan, ekonomi alanında önemli bir gelişmeden haberdar olmamızı sağladı. Blockchain tabanlı dijital Türk Lirası çıkıyor.

Bazı kaynaklara göre 2021 yılı sonunda dijital Türk Lirası’nın altyapısı tamamlanacak ve 2022 yılında devreye alınacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından yayınlanan 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı adlı çalışmada aşağıdaki ifadeler dikkatleri çekti:

Uluslararası ticaret sisteminde kabul görecek alternatif para ve ödeme sistemleri geliştirilmesi amacıyla ülke işbirlikleri tesis edilecek ve çalışmalar sürdürülecektir. (Kalkınma Planı D,249)

Tedbir 249.5. Blokzincir tabanlı dijital merkez bankası parası uygulamaya konulacaktır.  
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (S), Hazine ve Maliye Bakanlığı, TÜBİTAK  
1) Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme Projesi birinci faz pilot bulguları doğrultusunda, daha yaygın ve geniş katılımlı ileri aşama pilot testler yapılacaktır.
2) Mevcut ve ileri teknolojilerin Merkez Bankası Dijital Türk Lirası gereksinimlerine uygunluklarına yönelik araştırma ve geliştirme çalışmaları sürdürülecektir.
3) Programlanabilir para ve çevrimdışı ödemeler katman servislerine yönelik teknolojik altyapı oluşturularak araştırma, geliştirme ve test çalışmaları yapılacaktır.
4) Dijital Türk Lirası sisteminin ilgili diğer sistemlerle entegrasyon çalışmalarına başlanacaktır.

Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu

Öte yandan TCMB, geçtiğimiz haftalardaki basın açıklamasıyla bu konuda araştırma sürecinin başlatıldığını duyurmuştu. Yapılan açıklamada Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakat zabıtları imzaladığı ve “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu” oluşturduğu ifade edilmekteydi. Tüm basın açıklamasına şu linkten ulaşabilirsiniz.

Özetle, an itibariyle deneysel çalışmalar yapılıyor. Kod ve algoritmik altyapıyı geliştirmeye çalışıyorlar. Ayrıca yurtiçi ve yurtdışı ödeme ve para transfer sistemleriyle entegrasyonuna yönelik çözüm üretilmeye çalışılıyor.

Açıkçası 2022 yılında çalışan bir sistemin ortaya çıkması biraz ütopik görünüyor. Çünkü bunun arka planında aylar değil; yıllar süren bir çalışma olması gerekir. Ancak elbette yapılan denemeler sonucu bu konuda bir know-how elde edileceği aşikar. Projenin ısrarla devam ettirilmesi, geleceğin mali sistem altyapısının ülkemizdeki temeline ilişkin bir mihenk taşı olabilir.


Yazımızla ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanına bırakabilirsiniz. Ayrıca şirketimize, ürün ve hizmetlerimize yönelik görüş, öneri, istek ve taleplerinizi iletişim bölümünden paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir