Trendyol, Türkiye’nin İlk Decacorn Şirketi!

Ülkemizin önemli e-ticaret şirketlerinden olan Trendyol‘un kurucusu Demet Mutlu, bugün iş ortaklarına gönderdiği e-posta ile önemli bir haber paylaştı. Habere göre Trendyol artık bir decacorn! Ayrıntılar ve decacorn kavramı için lütfen okumaya devam edin.

Trendyol Kurucusu Demet Mutlu’nun Mesajı

Şirketin kurucusu ve CEO görevini yürüten Demet Mutlu, Trendyol ile ilgili önemli bir haber paylaştı. Özetle, aldıkları yeni yatırım ile decacorn haline geldiklerini ve yeni yatırımı şirket faaliyetlerinin ve paydaşlarının gelişimi için kullanacaklarını belirtiyor. Gönderilen e-postanın birebir örneği ise aşağıda:

“Sevgili İş Ortaklarımız,

Sizinle ülkemiz adına gurur verici bir haberi paylaşmaktan büyük heyecan duyuyoruz.

Dünyanın en önemli yatırımcılarından aldığımız yeni yatırım ile “Türkiye’nin ilk decacorn”u olduk. Bu yatırım, ülkemizin geleceğine, Trendyol’a ve iş ortaklarına duyulan güvenin göstergesidir.

Bu yatırımı yine sizlerle birlikte büyümek, sektörümüzü geliştirmek, dijitalleştirmek ve siz değerli iş ortaklarımızı farklı ülkelerdeki yeni pazarlarla buluşturmak için kullanacağız. 

Daha yolun başındayız, birlikte daha da büyük başarılara imza atacağız. Bu yolda bizimle yürüdüğünüz, hayallerinize bizi de ortak ettiğiniz için sizlere yürekten teşekkür ederiz.

Saygılarımla, Demet Mutlu
Trendyol Kurucusu”

Trendyol Şirketinin Decacorn Olmasını Sağlayan Yatırımın Ayrıntıları

2021 başlarında Trendyol’un ana yatırımcısı haline gelen Alibaba şirketinin 350Milyon USD sermaye desteği gerçekleştiğini hatırlayalım. Güncel durumda ise Trendyol’un yeni bir yatırım turuna başladığı ortaya çıktı. Webrazzi haberine göre Amerika’nın önemli yatırım fonlarından General Atlantic, Japonya Merkezli SoftBank (SoftBank Vision Fund 2  fonu ile), Berlin Merkezli Princeville Capital, ADQ (BAE) ve Katar Yatırım Otoritesi (QIA) de yatırım turuna katılmış. Sonuç olarak alınan 1,5Milyar USD tutarındaki ilave yatırımla Trendyol ilk decacorn şirketimiz oldu.

Nedir Bu Decacorn Kavramı?

Daha önce birkaç kez unicorn ifadesini duymuştuk. Ülkemiz menşeili çeşitli girişimler unicorn haline gelmişti. Şimdi ise decacorn terimi söz konusu. Toplam değeri 10Milyar USD‘nin üzerine çıkan girişimlere uluslararası literatürde decacorn deniyor. Yani Trendyol, aldığı son yatırımla toplam değerini 10Milyar USD’nin üzerine çıkardı. O artık bir decacorn!

Şirket yönetici ve çalışanlarını tebrik ediyor, nice başarılar diliyoruz.


Yazımızla ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanına bırakabilirsiniz. Ayrıca şirketimize, ürün ve hizmetlerimize yönelik görüş, öneri, istek ve taleplerinizi iletişim bölümünden paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın